Czy używane auta tanieją?

Samochody używane są nadal bardzo popularne w Polsce. Na ich ceny ma wpływ wiele czynników, zupełnie tak jak w przypadku nowych pojazdów. Pandemia koronawirusa uderzyła mocno w gospodarkę. Zastanawiasz się czy używane auta tanieją? Sprawdzamy!

Popyt na nowe i używane samochody

Jak pokazała pandemia koronawirusa, eksperci w dziedzinie gospodarki, śledzący trendy w motoryzacji, mówią jednoznacznie o spadku popytu na nowe samochody w 2020 roku. Wiąże się to często z obawami o wysokie koszty i zobowiązania finansowe. Strach przed niższymi dochodami mocno uderza w sektor motoryzacji. Powodów szuka się także wśród przedsiębiorców i właścicieli firm. To właśnie oni przed pandemią często decydowali się na nowe auta, a aktualnie konieczne jest ograniczanie wydatków do minimum. Prognozy na 2021 rok są nieco bardziej optymistyczne.

W przypadku samochodów używanych, sprawa ma się nieco inaczej. Rynek wtórny nie został tak mocno „zaatakowany” przez pandemię koronawirusa.

Fakt, sprzedaż na rynku aut używanych nieco zmalał, przynajmniej jeśli chodzi o rok 2020. Prognozy nie są jednak negatywne – wręcz odwrotnie. Pandemia koronawirusa coraz częściej odbija się na komunikacji publicznej. Zamiast autobusu czy tramwaju, bezpieczniejsze okazuje się skorzystanie z własnego środka transportu.

Ceny samochodów używanych

Niestety, badania pokazują, że ceny samochodów używanych rosną. W 2020 roku koszty związane z zakupem pojazdu z rynku wtórnego były wyższe – zarówno jeśli chodzi o komisy, strony internetowe, jak i dealerów samochodów używanych. W grudniu 2020 roku pojawiło się też mniej ofert niż w poprzednim miesiącu. Ceny samochodów używanych wzrosły między innymi dlatego, że stały się one bardziej dostępne dla przeciętnego kierowcy w okresie pandemii.

Z drugiej strony, eksperci doszukują się we wzroście cen także innej tendencji, a mianowicie popularności rynku wtórnego. Średnia cena samochodów może oznaczać, że kierowcy poszukują aut o lepszym wyposażeniu, dlatego koszty rosną wraz z wymaganiami klientów. Jeśli ceny samochodów używanych są dla Ciebie zbyt wysokie, kredyty pozabankowe mogą Ci pomóc. Nie musisz podawać celu wydawania pieniędzy. Wystarczy, że dopełnisz formalności i będziesz pamiętać o regularnej spłacie.

Czy używane auta będą tanieć? Jak pokazują pierwsze analizy w 2021 roku, ceny nadal rosną. Mediana ceny samochodu używanego w lutym 2021 była wyższa od zeszłego roku o 3400 złotych według raportu AAA Auto, opartego na analizie danych sprzedawanych pojazdów na rynku, zarówno w komisach, jak i u dealerów. Wynosiła 22 900 złotych.

Najpopularniejsze modele samochodów używanych to Opel Astra, Audi A4, BMW3, Volskwagen Golf i Passat, Fordo Focus oraz Skoda Octavia. To dane na grudzień 2020 roku, udostępnione przez sieć AAA Auto. Jesteś zainteresowany, ale nie masz gotówki? W takim razie kredyty pozabankowe mogą Ci pomóc.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *