Jak myć i pielęgnować dach kabrioletu?

Kabriolet to marzenie wielu entuzjastów motoryzacji. Nawet ktoś, kto na co dzień nie przywiązuje większej uwagi do samochodów, przejażdżkę z otwartym dachem w gorący dzień na pewno doceni. Wiatr we włosach, uczucie prędkości i jazda pełna prawdziwszych emocji – to dokładnie to, co jest ogromnym atutem kabrioletu. Jednak warto pamiętać o tym, że składany dach cabrio może być nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o jego czyszczenie i pielęgnację. I żeby na dłużej zachować go w dobrym stanie, trzeba odpowiednio o niego zadbać.

Dach kabrioletu – z czego to właściwie jest zrobione?

Miękkie dachy w kabrioletach mogą być wykonane z różnych materiałów. W starszych samochodach najczęściej powstawały z winylu. Obecnie jednak do ich produkcji wykorzystuje się inne materiały: poliakryl, poliester czy brezent. Zdecydowanie bardziej estetyczne i cieszące oko są materiały, które wykorzystuje się obecnie. Jednak są one dużo bardziej wymagające pod względem pielęgnacji. Należy używać do tego specjalistycznych detergentów. Najgorsze, co można zrobić z dachem cabrio, to umyć w myjni automatycznej. Zatem jak zadbać o dach kabrioletu?

Mycie dachu cabrio – jak zrobić to dobrze?

Czyszczenie dachów cabrio warto zacząć od odkurzenia materiału i usunięcia w ten sposób wierzchniego zabrudzenia. Dzięki temu mycie dachu z pomocą specjalistycznych szamponów będzie dużo łatwiejsze. To bardzo istotne, by następnie używać wyłącznie odpowiednich, dedykowanych detergentów. Może się bowiem okazać, że zwykłe samochodowe szampony bądź zwykłe niemotoryzacyjne środki do czyszczenia wysuszą materiał dachu i znacznie zmniejszą jego wodoodporność. Uważaj również na specyfiki obiecujące połysk materiału. Jeśli nie są przeznaczone do dachów cabrio – również mogą je zniszczyć.

Do czyszczenia użyj specjalnego szamponu. Możesz zerknąć na szampon Sonax lub Liqui Moly. Mają wygodne dozowniki, dzięki którym z łatwością rozpylisz środek na powierzchni dachu. Później przyda się miękka szczotka, z pomocą której wetrzesz specyfik w materiał. Pamiętaj jednak, że nie może być zbyt ostra – to prosta droga do mechanicznego uszkodzenia materiału. Oczywiście to samo dotyczy szczotki drucianej – jest zdecydowanie niewskazana.

Jak radzić sobie z dużymi zabrudzeniami na dachu cabrio?

Czyszczenie dachu cabrio z dużymi zabrudzeniami może wymagać nieco więcej pracy. Wówczas warto również pozwolić specyfikom czyszczącym na to, by mogły zadziałać. Pozostaw materiał dachu spryskany szamponem na kilkanaście minut. W ten sposób brud zacznie się rozpuszczać. Za pomocą okrężnych ruchów miękką szczotką zbierzesz brud, który znajdował się na dachu.

Nie tylko mycie

Pamiętaj, że wyczyszczenie dachu cabrio to dopiero pierwszy krok do jego właściwej pielęgnacji. Ogromnie ważna jest także odpowiednia impregnacja, ponieważ zdecydowanie przedłuży to żywotność materiału i sprawi, że będzie on służył przez długie lata. Na co jeszcze ma wpływ dobra impregnacja? Choćby na utrzymanie głębi koloru materiału. Promienie słoneczne, woda i wszystkie inne czynniki pogodowe sprawiają, że kolor po prostu płowieje. Dzięki impregnacji na dłużej pozostanie wyrazisty i piękny.

Nałóż dobry środek impregnujący na dach. Możesz w tym celu użyć preparatów Sonax lub Liqui Moly. Używanie tych samych marek do mycia i impregnacji dachu z pewnością przyniesie oczekiwany skutek. Powtarzaj te czynności raz na miesiąc lub raz na dwa miesiące.

O czym jeszcze pamiętać, czyszcząc dach cabrio?

Z tyłu znajduje się niewielka szybka z tworzywa sztucznego. O nią również zadbaj, czyszcząc dach kabrioletu. Na skutek starzenia i promieniowania UV żółknie i robi się coraz bardziej matowa. Odpowiednie specyfiki do czyszczenia i trochę pracy sprawią, że z pewnością na dłużej pozostanie estetyczna.

Nie funduj kabrioletowi automatycznych myjni. To nie jest miejsce na czyszczenie tego typu materiałów. Warto również pamiętać o tym, że kabriolet to samochód idealny na piękną, bezdeszczową pogodę. Kiedy jednak warunki pogodowe nie sprzyjają – postaraj się mu zapewnić miejsce, w którym nie jest narażony na deszcze czy słońce. Wówczas możesz mieć pewność, że dach Twojego cabrio na dłużej pozostanie piękny i sprawny.

Kosmetyki dla kabrioletów, a także części i akcesoria motoryzacyjne znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: nocar.pl, unsplash.com

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *