Jakie są konsekwencje kolizji wypożyczonym samochodem?

Coraz popularniejsze stają się usługi polegające na wypożyczaniu pojazdów w tym także aut sportowych bądź tych klasy premium. Wypożyczamy takie samochody zarówno w celach służbowych jak i prywatnych. Jak wiadomo, wypadki chodzą po ludziach, gorzej jednak, jeżeli akurat prowadzimy wypożyczony samochód wyższej klasy. Z pewnością jest to jeden ze scenariuszy, który budzi nasz niepokój w związku z decyzją o wypożyczeniu samochodu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Koszty zdarzenia drogowego pokrywa OC sprawcy

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każdy samochód musi posiadać wykupione ubezpieczenie OC. Dotyczy ono pojazdu oraz odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody podczas poruszania się nim. Co kluczowe, nie jest istotne kto prowadził pojazd podczas zdarzenia. Oczywiście podczas każdego zdarzenia drogowego z udziałem minimum dwóch aut niezbędne jest ustalenie sprawcy szkody, aby ubezpieczyciel mógł pokryć koszty z nią związane.

OC w samochodach na wynajem

Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni istotne jest, aby zwrócić dokładną uwagę na warunki ubezpieczenia, które są przedstawiane w przypadku zainteresowania danym samochodem. Jak zostało wspomniane wyżej, wszystkie samochody zarejestrowane w naszym kraju zobowiązane są do posiadania ubezpieczenia OC, jednak wiele wypożyczalni oferuje również dodatkowo ubezpieczenie AC. Pokrywa ono koszty uszkodzenia lub zniszczenia wynajętego pojazdu i najczęściej, za dodatkową opłatą, można je wykupić na okres wynajmu samochodu.

Co zrobić kiedy masz wypadek wypożyczonym samochodem?

Ryzyko wypadku bądź kolizji zawsze istnieje, bez znaczenia czy poruszamy się wypożyczonym pojazdem czy naszym własnościowym. Jednak w przypadku decyzji o wynajmie samochodów wyższej klasy warto zwrócić na to szczególną uwagę, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z takim wydarzeniem. Nie zawsze jednak mamy wpływ na to co dzieje się na drodze lub ryzykowna sytuacja nie powstaje z naszej winy. Co wówczas zrobić? W przypadku samochodów z wypożyczalni sugerowane jest wezwanie policji, aby bez wątpliwości ustalić winnego całego zdarzenia.

Poinformuj o stłuczce wypożyczalnie

Niestety często jesteśmy poszkodowani w wyniku wydarzeń losowych. W każdej tego typu sytuacji powinniśmy zaraz po wezwaniu policji, niezwłocznie powiadomić wypożyczalnię. Często posiadają one zaplanowane procedury na wypadek kolizji, które pomogą jak najbardziej usprawnić proces, co jest szczególnie istotne w przypadku wypożyczalni samochodów sportowych w Warszawie, która jest dużym i ruchliwym miastem.

Kolizja wypożyczonym samochodem – podsumowanie

Niezależnie od naszego stażu jako kierowcy bądź zachowanej uwagi na drodze, może zdarzyć się, że znajdziemy się w ryzykownej sytuacji. Wówczas nie należy panikować, lecz niezwłocznie powiadomić o wydarzeniu odpowiednie służby, a następnie wypożyczalnię. Ważne jest również to, aby będąc kierowcą nie tracić skupienia i uwagi na drodze pamiętając o sobie oraz innych.

Źródło zdjęć: freepik.com

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *