Jakie wycieraczki do samochodu kupić? Na co zwrócić uwagę?

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdego samochodu są wycieraczki. Są one niezbędne zarówno jeśli chodzi o zachowanie odpowiedniego komfortu jazdy, jak również bezpieczeństwa. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów wycieraczek. Zanim wybierze się konkretny model, warto wiedzieć, że odpowiednio dopasowana wycieraczka to nie tylko długość.

Rodzaje wycieraczek

Wśród wycieraczek przednich wyróżnia się wycieraczki klasyczne oraz płaskie. Osobną kategorię stanowią wycieraczki tylne. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat każdego z tych rodzajów wycieraczek.
– wycieraczki płaskie – inna nazwa tego rodzaju wycieraczek to wycieraczki bezszkieletowe. Są one mocowane bezpośrednio do ramienia i nie posiadają ramy. Materiał, z którego są wykonane, charakteryzuje się sprężystością. Aby stosować tego typu wycieraczki, trzeba posiadać odpowiednio mocną sprężynę, która będzie dociskała ramie wycieraczki. Jeśli sprężyna będzie wyrobiona, to istnieje szansa, że pióro wycieraczki nie będzie przylegać odpowiednio do szyby, co sprawi, że będzie ono nieefektywne.
– wycieraczki klasyczne – są to rozwiązania wyposażone w ramę, która je usztywnia. Konstrukcja tego rodzaju jest klasyczna i stosowana w samochodach od bardzo wielu lat. Dzięki swojej konstrukcji, przypominającej szkielet wycieraczki te nie wymagają aż tak dobrej sprężyny w ramieniu wycieraczki.
– wycieraczki tylne – są to najbardziej problematyczne wycieraczki, ponieważ nie ma tutaj jednego standardu mocowania. Wielu producentów posiada swoje standardy mocowań oraz kształty. Dlatego też zwykle trzeba kupić egzemplarze bezpośrednio od producenta.

Materiał

Poza rodzajem wycieraczki istotny jest jeszcze materiał, z którego są one wykonane. Na rynku najczęściej spotkać można wycieraczki wykonane z gumy i kauczuku. Wycieraczki gumowe są zwykle o wiele tańsze, jednak w sporej części przypadków odbija się to bardzo mocno na ich jakości. Niektórzy producenci wykonują także modele wzmacniane przy użyciu grafitu. Jeśli chodzi o wycieraczki kauczukowe, cechują się wyższą jakością oraz oczywiście ceną. Mogą one służyć przez dłuższy czas.

Wybór odpowiedniej wycieraczki jest bardzo istotne. Jeśli jeździ się dużo i w trudnych warunkach warto wybrać lepsze modele kauczukowe, jednak jeśli jeździ się raczej mniej to lepiej zdecydować się na tańsze modele. Nie warto przepłacać.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *