Nietypowe usługi pomocy drogowej – co można przewozić przy pomocy lawety?

Usługi lawety nieustanie zyskują na popularności. Wypierają one sukcesywnie próby samodzielnego holowania niesprawnych aut, które zostały unieruchomione na drodze na skutek awarii lub kolizji. Jak się jednak okazuje, lawetą mogą być transportowane nie tylko niesprawne samochody, ale również i inne pojazdy, przedmioty czy specjalistyczny sprzęt o różnym charakterze. Sprawdzamy więc, jakie ładunki można przewozić tego rodzaju transportem i kiedy warto skorzystać z takiej możliwości.

Kiedy konieczne jest skorzystanie z usług lawety?

Z lawety najczęściej korzystamy w przypadku awarii pojazdu lub kolizji na drodze. Na takie usługi należy zdecydować się w momencie, gdy uszkodzeniu uległ układ hamulcowy czy kierowniczy oraz gdy usterka, wykluczająca samochód z dalszej jazdy, miała miejsce na autostradzie. Na stronie www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/serwis-osi-tir/ zobaczysz również, że fachowa pomoc drogowa może obejmować kompleksową obsługę i naprawę naczep, co jest szczególnie istotne dla kierowców transportu ciężarowego. W tym kontekście warto podkreślić, że samochody, przeznaczone do przewożenia uszkodzonych pojazdów mechanicznych, wyposażone zostały w pasy bezpieczeństwa, służące do mocowania ładunku oraz w system hydrauliczny, usprawniający opuszczanie, a następnie podnoszenie platformy.

Nie tylko samochody osobowe – jakie pojazdy może przewozić laweta?

Lawetę najczęściej wykorzystuje się w miejscu awarii lub kolizji drogowej. Jak się jednak okazuje, z jej usług można skorzystać również w innych przypadkach. Wspomnieliśmy już, że pomoc drogowa świadczona jest nie tylko kierowcom aut osobowych, ale również i TIRów. Ofertę taką jak Pomoc drogowa TIR prowadzi firma Pomoc drogowa Jarex Wrocław, Zakładowa 11X/10, 50-231 Wrocław, Tel: 782 552 651. Tutaj każdy kierowca może liczyć na usługę holowania pojazdem, spełniającym specjalistyczne wymagania, związane z różnymi gabarytami niesprawnych aut. Takie zaawansowane lawety i holowniki sprawdzają się w transporcie naczep i autobusów, TIRów oraz samochodów ciężarowych, które – z różnych przyczyn – nie mogą powrócić na drogę.

Czy laweta może przydać się przy budowie i remoncie?

Co ciekawe, laweta może przydać się również w trakcie prac remontowych i budowlanych. Przy jej pomocy można bowiem transportować zarówno sprzęt RTV i AGD, jak i meble ogrodowe czy w końcu materiały budowlane. Z takiego wsparcia najczęściej korzysta się w momencie, gdy samochód przewożący tego rodzaju przedmioty, ulegnie awarii na drodze. Wśród materiałów budowlanych, które można transportować przy pomocy lawety, wymienia się również:

  • gotowe elementy betonowe, jak dennice, wpusty uliczne i kręgi,
  • cegłę i kostkę brukową,
  • ceramikę budowlaną.

W każdym przypadku należy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, by nie uległy uszkodzeniu w transporcie i nie stanowiły zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Brak takich działań może zakończyć się nieprzewidzianą kontrolą policyjną, połączoną z wysokim mandatem karnym.

Najlepsza pomoc drogowa dla TIRów na A4

Jak przewozić lawetą maszyny rolnicze?

Lawetą można przewozić także pojazdy rolnicze. Taki transport wymaga jednak spełnienia ściśle określonych w prawie drogowym wymogów, związanych z dużymi gabarytami i masą przewożonych pojazdów. Wśród tych wymienia się przede wszystkim kombajny i ciągniki, wykorzystywane w gospodarstwach rolnych. Laweta może jednak transportować również i nieco mniejsze urządzenia, jak niewielkich rozmiarów traktory ogrodowe, siewniki, opryskiwacze, rozsiewacze czy zgrabiarki. Pojazd, przewożący maszyny rolnicze, musi cechować się dobrą dynamiką i mocą oraz naczepą o szerokości, dostosowanej do planowanego ładunku. Z takich usług korzystają rolnicy w sezonie, ale również i ci, którzy zdecydowali się zakupić maszyny rolnicze w innych regionach kraju, a nawet poza jego granicami.

Jaki sprzęt specjalistyczny można transportować lawetą?

Wiesz już, że lawetę można wykorzystywać na różne sposoby. Analizując je, nie należy zapomnieć również o możliwości holowania specjalistycznego sprzętu, jak przyczepy campingowe czy wózki widłowe. W tej kategorii wymienia się również maszyny budowlane czy też wielkogabarytowe konstrukcje spawane, które wymagają szczególnych rozwiązań. Przede wszystkim będzie to:

  • specjalistyczny sprzęt, służący do ładowania i zabezpieczania transportowanych przedmiotów,
  • stosowne uprawnienia pracowników,
  • doświadczenie w transporcie ładunków o dużych gabarytach i niestandardowych rozmiarach.

Warto podkreślić jednocześnie, że transport specjalistycznego sprzętu, którego waga przekracza dopuszczalne normy, będzie wymagał zdobycia odpowiedniego zezwolenia, o czym należy pamiętać, chcąc uchronić się przed przykrymi konsekwencjami złamania zasad ruchu drogowego.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *