Co oznacza numer VIN? Gdzie go można sprawdzić za darmo?

       W dzisiejszym świecie każdy marzy o posiadaniu własnego samochodu. Obecne zarobki pozwalają nam na rozejrzenie się za wymarzonym pojazdem, a dzięki internetowi mamy nieograniczoną możliwość kupna samochodu. Do wyboru mamy te, które już są używane, ale także możemy wybrać te z salonu. O ile w przypadku nowego samochodu jesteśmy pewni, że to my jesteśmy pierwszym właścicielem, tak kupując od kogoś możemy mieć wątpliwości. Na szczęście jest sprawdzony sposób – wystarczy nam numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu i data pierwszej rejestracji. Bez problemu uda nam się sprawdzić pojazd na dedykowanym przez ministerstwo portalu.

Co oznacza numer VIN?

       Numer VIN po rozwinięciu skrótu powinniśmy czytać jako Vehicle Identification Number. Jest to unikatowy numer, który jest przyporządkowany każdemu pojazdowi. Zostaje nadany przez producenta w momencie pracy nad pojazdem. To 17 znaków, cyfr i liter bez I,O,Q. Pierwsza cześć numeru VIN oznacza region, z którego pochodzi producent – zwykle oznacza jego kraj. Kolejny człon zawiera informacje co to jest za typ pojazdu. Kolejne numery są przyporządkowane konkretnemu modelowi, tak aby w przypadku reklamacji czy naprawy móc zakupić odpowiednie części.

Do czego służy numer VIN?

       Numer VIN służy najczęściej do sprawdzenia historii pojazdu, czyli tego kto był jego pierwszym właścicielem. Jest to szczególnie pomocne, gdy kupujemy używane auto. Dzięki numerowi VIN będziemy mogli skontrolować czy pojazd jest w całości ten sam, czy składany z kilku innych modeli. Każdą nieprawidłowość da się skontrolować z numerem podanym w dowodzie rejestracyjnym.

Gdzie go można sprawdzić za darmo?

       Weryfikacja numeru VIN nie powinna nic nas kosztować. Jednak miejsca występowania numeru VIN są unikatowe dla każdej marki. Producenci umieszczają go w rożnych strefach samochodu. Najszybciej jednak numer VIN zlokalizujemy w dowodzie rejestracyjnym w polu ‚E“. Znajdziemy go również w podszybiu auta, dzięki czemu przeczytamy go bez właściciela pojazdu. Możemy spotkać się także z umieszczeniem numeru VIN na nadwoziu czy w komorze silnika.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *