Jak kupić używany samochód ?
Czas zakupu samochodu, nawet używanego wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem. Podczas kupna należy kierować się rozwagą i spokojem, żeby po zakupie nie nadwyrężać już swojej kieszeni. Zobaczmy na co zwrócić uwagę i jak wyselekcjonować nasz przyszły samochód.
Na co zwrócić uwagę
Na wstępie sprawdzamy ogólny stan wizualny auta, gdyż każde zarysowanie, nieszczelne, popękane klosze reflektorów będzie oznaczać dla nas czasem niemały wydatek. Sprzedawcy zazwyczaj sprzedają samochody jako bezwypadkowe, co często mija się z prawdą, więc dobrze jest sprawdzić ten fakt. Należy dokładnie sprawdzić czy zderzaki i inne elementy są dopasowane do siebie, będzie to bowiem oznaczać, że części są oryginalne i nie były zastępowane zamiennikami. Można również skorzystać z miernika w celu skontrolowania grubości lakieru (miernik można wypożyczyć za niewielką opłatą). Jeżeli auto sprawia dobre wrażenie należy sprawdzić stan techniczny samochodu. Zanim umówimy się z naszym potencjalnym sprzedawcą na oględziny możemy umówić się na wizytę w warsztacie samochodowym, który sprawdzi wyeksploatowanie auta. Należy korzystać ze sprawdzonych warsztatów, lub takich które mają dobrą opinię, wyposażonych w kanał lub podnośnik, tak byśmy mieli możliwość sprawdzenia zawieszenia w samochodzie. Fachowy zakład będzie wyposażony w tester diagnostyczny, dzięki czemu sprawdzimy, czy nie zostały poukrywane problemy, oraz sprawdzimy stan silnika. Można też skorzystać z jednej ze stacji diagnostycznych, żeby sprawdzić podstawowe parametry techniczne kupowanego samochodu.
Formalności związane z kupnem samochodu
Jeżeli samochód spełnia nasze oczekiwania i jesteśmy pewni, że jest w pełni sprawny, powinniśmy przyjrzeć się proponowanej cenie, gdyż podczas negocjacji można zniwelować kwotę nawet o kilkaset złotych. Po zakupie należy zarejestrować samochód, ewentualnie wymienić tablice rejestracyjne i zapłacić 2-procentowy podatek od wartości samochodu w urzędzie skarbowym. Jeżeli samochód kupowany jest w komisie, wówczas jesteśmy zwolnieni od płacenia podatku, chyba, że komis był tylko pośrednikiem podczas sprzedaży auta.