Awaria samochodu ciężarowego zawsze jest kłopotliwa — jego przewiezienie lub odholowanie do miejsca, w którym można będzie dokonać napraw, wymaga m.in. zastosowania specjalistycznego sprzętu. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy pojazd taki zepsuje się poza granicami kraju.
Dlaczego awaria samochodu ciężarowego za granicą jest takim problemem?
W przypadku awarii ciężarówki za granicą problemem mogą być nie tylko kwestie techniczne, lecz również:
- bariera językowa — wielu kierowców może mieć problem, by porozumieć się z miejscową ekipą pomocy drogowej;
- lokalne przepisy, regulujące postępowanie w takich sytuacjach — jak czytamy na stronie opisującej transport niskopodwoziowy naczep Niemcy – Polska, konieczne może być na przykład wykupienie ubezpieczenia niesprawnego samochodu na czas jego przewozu lub uzyskanie zezwolenia odpowiednich służb.
Problemem może być też czas — każda godzina postoju ciężarówki oznacza straty dla właściciela, w sytuacjach awaryjnych trzeba więc działać błyskawicznie.
Jak sprowadzić niesprawny samochód z Niemiec?
Na szczęście istnieją już w naszym kraju firmy, które sprowadzają zepsute pojazdy ciężarowe z innych państw. Na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/pomoc-drogowa-niemcy/ prezentuje na przykład swą ofertę pomoc drogowa i mobilny serwis Niemcy — wystarczy zadzwonić, a specjaliści z tej firmy natychmiast powiedzą nam, w jaki sposób powinniśmy zachować się w danej sytuacji. Możemy też liczyć na ich szybkie pojawienie się w miejscu awarii naszego pojazdu.
W jakich sytuacjach można holować pojazd ciężarowy?
Większość przedsiębiorstw, zajmujących się pomocą drogową za granicą, świadczy również usługi na terenie Polski. Jak wygląda proces holowania, gdy do awarii pojazdu ciężarowego dojdzie w naszym kraju? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie zawsze można będzie rozwiązać problem w ten sposób. Przepisy nie pozwalają m.in. na holowanie pojazdów (zarówno osobowych, jak i ciężarowych), w których nie działa system kierowniczy — w sytuacjach takich trzeba skorzystać z lawety.
Jakie warunki trzeba spełnić, by holować pojazd ciężarowy?
Polskie prawo określa również szczegółowo warunki, jakie trzeba spełnić, by holować pojazdy ciężarowe. Do najważniejszych wymogów należą:
- posiadanie przez kierowcę holownika prawa jazdy kategorii C+E;
- odpowiednia masa pojazdu holującego (powinna ona przekraczać wagę holowanego TIR-a).
Jeżeli do awarii doszło na autostradzie, firma, która zostanie wezwana na jej miejsce, musi również legitymować się odpowiednim zezwoleniem zarządcy takiej drogi. Posiada je na przykład przedsiębiorstwo Jarex, operujące m.in. na A4 w okolicach Wrocławia. Warto dodać, że firma ta świadczy usługi nie tylko w zakresie holowania i przewozu niskopodwoziowego — kierowcy TIR-ów mogą liczyć również m.in. na wykonanie napraw na miejscu awarii.
Jak przebiega holowanie pojazdów ciężarowych?
Do holowania TIR-a konieczny jest również specjalistyczny sprzęt. Sam holownik musi być pojazdem ciężarowym. Wymagany jest też sztywny hol (specjalna rura, wykonana z wytrzymałych materiałów). Powinien on być widoczny dla innych kierowców oraz dla pieszych — z tego względu pokrywać go muszą biało-czarne pasy. Pojazd holujący TIR-a może poruszać się z maksymalną prędkością 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim.