Jak wymienić akumulator w samochodzie? Poradnik krok po kroku

Temperatura otoczenia ma wymierny wpływ na pojemność elektryczną akumulatora. Jeśli jest on w użyciu kilka lat, wtedy w mroźny dzień może odmówić posłuszeństwa. Wtedy jedynym wyjściem jest zakup nowego ogniwa. Żywotność baterii jest różna. Szacuje się, że standardowe ogniwo powinno służyć przez około 5-6 lat.

Przygotowania do wymiany akumulatora

Wydawałoby się, że nie ma prostszej rzeczy do wymiany w samochodzie niż akumulator. Jednak nieprzestrzeganie ważnych zasad może skończyć się poważniejszym defektem.

Do wymiany tego elementu przyda się komplet kluczy. Tradycyjny akumulator powinno dać się odkręcić kluczem oczkowym numer 10. Aby zapobiec utlenianiu się klem, potrzebny będzie także smar.

W samochodach z silnikiem diesla znajdują się zazwyczaj bardzo ciężkie baterie. Wtedy przyda się wsparcie drugiej osoby, która pomoże wyciągnąć podzespół nawet z trudno dostępnego miejsca. Warto sprawdzić, czy podczas wymiany nie dojdzie do rozprogramowania elektroniki pojazdu.

Wymiana akumulatora

Podczas zakupu nowego ogniwa potrzebna będzie wiedza, które z proponowanych urządzeń będzie odpowiednie do posiadanego samochodu. Bateria musi spełniać parametry dotyczące pojemności, prądu rozruchowego, rozmiaru i sposobu mocowania. Aby wymienić akumulator należy:

  1. Postawić samochód na płaskiej powierzchni, z dala od źródeł ognia.
  2. Zaciągnąć hamulec ręczny, wyłączyć zapłon i wyciągnąć kluczyki ze stacyjki. Po wyjęciu akumulatora może dojść do zamknięcia samochodu.
  3. Wymieniający baterię powinien ubrać gumowe rękawice i okulary ochronne. Nie może podczas wymiany palić papierosów.
  4. Rozpocząć odłączanie akumulatora od odkręcenia zacisku z ujemnego bieguna a następnie dodatniego. Zdjąć wszystkie zabezpieczenia baterii.
  5. Wyciągać ogniwo pionowo, żeby zminimalizować ryzyko ewentualnych wycieków.
  6. Po włożeniu nowego akumulatora, najpierw należy założyć klemę dodatnią, a następnie ujemną. Dokręcić zaciski dostatecznie mocno, by nie pokruszyć biegunów, na które należy nanieść odrobinę smaru.

Przed wymianą należy zorientować się, czy tą czynność można wykonać samodzielnie. Niekiedy na wymianę akumulatora trzeba udać się do serwisu, zwłaszcza pojazdem bogatym w systemu elektroniczne.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *