Opony zimowe i letnie – Poradnik, jak wybrać dobre opony do samochodu

Wymiana opon nie jest obowiązkowa, lecz dochodzi do niej ze względu na bezpieczeństwo użytkowników drogi. Opony letnie i zimowe mają zupełnie różną charakterystykę, są zrobione z innych mieszanek przez co są przystosowane do jazdy w innych warunkach. Istnieje wiele uniwersalnych rad jak dobrać ogumienie odpowiadające wymogom posiadanego samochodu.

Informacje na temat zmiany opon

Na wszystkich felgach powinien znajdować się jeden rodzaj ogumienia. Założenie na jedną oś opon zimowych a na drugą letnich może doprowadzić do utraty przyczepności auta. Najlepszy wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma założenie czterech takich samych opon.

Aby dobrze przechowywać opony, należy postawić je w pozycji pionowej. Takie usytuowanie nieużywanego ogumienia zapobiegnie ich odkształceniom. Nie zaleca się kupowania opon, które leżą na zewnątrz, jedna na drugiej.

Jak wybrać dobre opony?

Należy dostosować oponę do swoich potrzeb. Ogumienie musi także odpowiadać parametrom samochodu. W tym przypadku trzeba sobie odpowiedzieć na pytania o styl jazdy kierowcy, warunki atmosferyczne czy rodzaj dróg.

Jeśli styl jazdy kierowcy jest spokojny, najlepiej sprawdzi się opona o dobrych wartościach oporów toczenia. Im wyższa klasa ogumienia, tym większe oszczędności na paliwie można zaobserwować. Dla mało doświadczonych kierowców poleca się te, które dobrze sprawują się podczas jazdy w deszczu. Osoby spędzające dużo czasu jeżdżąc po drogach szybkiego ruchu, powinny zwrócić uwagę na poziom hałasu. Niski poziom hałasu pozwala na dużo bardziej komfortową jazdę. Wszystkie powyższe informacje znajdują się na etykietach, które powinny przyklejone do każdej opony.

Opony z bieżnikiem kierunkowym

Najczęściej spotykane ogumienie posiada symetryczne ułożenie bieżnika po zewnętrznych stronach. Są wytrzymałe, jednak słabo spisują się w trudnych warunkach. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ogumienia z bieżnikiem kierunkowym jest najczęściej spotykany w oponach zimowych. Ma kształt litery U lub V. Jego charakterystyka pozwala na skuteczne odprowadzanie błota pośniegowego i wody. Opony asymetryczne posiadają różne wzory bieżnika zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Pomagają także zachować lepszą trakcję na zakrętach.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *