Jak wymienić żarówki w samochodzie? Samodzielna wymiana krok po kroku

Budowa samochodów na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła. W związku z tym wydawałoby się prosta czynność, jaką jest wymiana żarówki, może niejednego przyprawić o ból głowy. Choć niektóre kroki zmiany oświetlenia mogą się różnić w zależności od modelu auta, to instrukcja postępowania przeważnie jest podobna.

Wymiana żarówek

Wymieniający musi dostać się do tylnej części reflektora. Jeśli chodzi o przednie oświetlenie należy otworzyć maskę i ściągnąć plastikową osłonę przeciwpyłową a jeśli następuje wymiana tylnego światła trzeba otworzyć klapę i odsunąć obicie bagażnika. Później należy namierzyć żarówkę podlegającą wymianie i zdecydowanym ruchem odpiąć od niej złącze elektryczne. Kolejne kroki zależą już od lampy i konkretnej żarówki.

Podczas wymiany świateł mijania należy odbezpieczyć metalową zawleczkę poprzez przyciśnięcie jej górnej części i przekręcenie lub wyjęcie źródła światła z zatrzasku. Później można już włożyć nową żarówkę i w odwrotnej kolejności powtórzyć całą procedurę.

Jeśli chodzi o kierunkowskazy i światła pozycyjne, zwykle mają wtyczki obrotowe, więc przed zmianą należy je wykręcić. Tylne żarówki są ukryte w obudowie zaślepiającej, którą należy zdemontować.

O czym warto pamiętać?

Podczas wymiany warto pamiętać jak trzymać nową żarówkę. Pod żadnym pozorem nie można dotykać klosza gołymi palcami. Dłoń pozostawia ślady zanieczyszczenia, które najpierw zmatowią szkło a co za tym idzie skrócą żywotność nowego źródła światła.

Nie można używać siły podczas wymiany świateł mijana. Zbyt gwałtowne i mocne ruchy mogą spowodować odkształcenie się zawleczki. Jeśli to nastąpi, kierowca już nie nada metalowi odpowiedniego kształtu a bez tego żarówka nie będzie trzymać się w odpowiedniej pozycji. Nastąpi przemieszczanie się żarówki poprzez wibracje silnika i jazdę po nierównościach. Wtedy reflektor nie będzie odpowiednio pracować i może oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

W niektórych przypadkach wymiana żarówek może się mocno skomplikować. Takimi przykładami są kierunkowskaz umieszczony na błotniku lub światła przeciwmgielne przytwierdzone do dolnej części zderzaka. Wymiana przeważnie powoduje zdjęcie całej obudowy.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *