Kontrolka Check Engine – co oznacza kontrolka silnika?

Na desce rozdzielczej wyświetlającej wiele parametrów naszego samochodu, np. prędkość, poziom paliwa w baku czy włączone światła, istnieje kilka kontrolek które sugerować mogą dany problem z mechaniką samochodu lub brakiem odpowiedniej ilości cieczy, np. wody czy oleju.  Jedną z takich kontrolek jest tzw. „check engine”, czyli świecący się symbol silnika, najczęściej w kolorze żółtym. Co ona oznacza, i dlaczego nie warto ignorować takiego sygnału?

Usterka czy ostrzeżenie silnika?

Na początek warto wyjaśnić, dlaczego symbol silnika pojawia się na wyświetlaczu deski rozdzielczej. Dzieje się tak w momencie, gdy komputer pokładowy samochodu wykrywa problem ze składem spalin, najczęściej jednak jest to inna usterka silnika. Jeżeli kontrolka miga, zwykle oznacza to poważną usterkę która powinna być natychmiast naprawiona, jeżeli jednak dioda jest stała i świeci się bez żadnych przerw, oznacza to najczęściej małą usterkę czy problem z silnikiem, który również powinien być skontrolowany przez mechanika.  W niektórych modelach samochodu dioda „check
engine” oznacza również zużyte świece zapłonowe lub katalizator. Niemniej jednak kiedy pojawi się taki sygnał, bez względu na to czy mruga czy świeci bez przerw, warto jak najszybciej podjechać do najbliższej stacji diagnostycznej by wykryć i wyeliminować problem. Sam znacznik silnika może być mylący, ponieważ czasem także zaświeca się w momencie niedomkniętego zbiornika paliwa, co samo w sobie nie jest poważną usterką.

Jak wyeliminować problem?

Każda usterka ignorowana przez dłuższy czas może stać się przyczyną poważnych problemów z całym układem mechanicznym samochodu, a to może być bardzo kosztowne. Stąd też warto jak najszybciej umówić się na wizytę w dobrej stacji diagnostycznej, gdzie mechanicy dysponują odpowiednim sprzętem pozwalającym na podłączenie się do komputera pokładowego. Wówczas zdiagnozowanie problemu najczęściej zajmuje parę chwil, a w zależności od powagi problemu, jego wyeliminowanie jest znacznie prostsze i szybsze niż w przypadku ignorowania systemu pokładowego i kontrolki.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *