Tablice rejestracyjne w Polsce – Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych

Tablice rejestracyjne to coś, co jest praktycznie codziennym widokiem podczas podróżowania samochodem. Służą one głównie do identyfikacji szczegółowego pochodzenia pojazdu, ale obecnie również do możliwości odczytania informacji w bazie policyjnej odnośnie właściciela pojazdu, informacji odnośnie przeglądu czy tego, jaki status ma auto. Poniżej krótkie wyjaśnienie i podstawowe informacje w zakresie tablic rejestracyjnych i ich prawidłowego identyfikowania.

Tablice rejestracyjne i sposób ich klasyfikowania

Tablice rejestracyjne to klasyczne prostokątne kawałki blachy o regularnych kształtach, które umieszczane są z przodu i z tyłu samochodu. Na tych tablicach znajduje się ciąg cyfr oraz liter, które zawierają informację o tym, w jakim województwie i części kraju samochód jest zarejestrowany. Tablice rejestracyjne możemy podzielić na 3 kategorie, które do tej pory można spotkać na polskich drogach: • klasyczne, czyli czarne cyfry na białym tle, • zabytkowe, czyli tablice w kolorze żółtym, • tymczasowe, czyli białe tło oraz czerwona czcionka cyfr • dyplomatyczne, czyli niebieskie tło oraz biała czcionka W Polsce i na świecie praktykowane są również tablice rejestracyjne z inicjałami, bądź imieniem właściciela. Są one oczywiście sporo droższe od tych klasycznych, jednak istnieje możliwość legalnego zarejestrowania auta wybranym słowem, imieniem czy inicjałami.

Oznaczenie wedle służb publicznych

Warto również zauważyć, że prócz wyżej wymienionych tablic rejestracyjnych, oznaczenia te są klasyfikowane również pod względem dzielnic miast, całych miast, a także przez wzgląd na służby publiczne i wojsko. Przykładowo, Biuro Ochrony Rządu można rozpoznać po charakterystycznej tablicy rejestracyjnej zawierającej litery HB, Policję natomiast – HP. Rejestracja tablic wedle określonych liter jest również charakterystyczne dla Szkół Policyjnych, Komend Wojewódzkich, ale również Służb wewnętrznych, takich jak ABW, wojsko MSWiA, itp. Warto poznać choć podstawy tego tematu, by bez problemu móc rozpoznawać tablice rejestracyjne jedynie po oznaczeniach.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *