Limity prędkości w Polsce – Wysokości mandatów za przekroczenie prędkości

W każdym kraju na świecie istnieje dany kodeks, który reguluje prędkość użytkowników dróg w określonych przypadkach, drogach i przejazdach. Niestosowanie się do nich grozi nie tylko mandatami karnymi, ale w skrajnych przypadkach nawet odebraniem prawa jazdy. Jakie są limity prędkości w Polsce, i o czym należy bezwzględnie pamiętać?

Teren zabudowany i niezabudowany – prędkość dozwolona

Nieznajomość prawa szkodzi, szczególnie że w polskim prawie drogowym i przepisach dotyczących ruchu drogowego jest sporo nieścisłości, przez co nieświadomy kierowca może sprowadzić na siebie kłopoty. Powszechnie znana jest zasada poruszania się po terenie zabudowanym z prędkością 50 km/h, jednak w godzinach nocnych aż do 5:00 rano prędkość ta zwiększa się do 60 km/h.  Strefy zamieszkania natomiast to miejsca, gdzie można poruszać się jedynie z prędkością 20 km/h z uwagi na zagrożenie wtargnięcia kogoś na jezdnię oraz najczęściej dużą ilość dzieci dookoła.  Warto jednak zauważyć, że w niektórych miejscach terenu zabudowanego często pojawiają się ograniczenia prędkości np. do 30 lub 40 km/h, a wówczas bardzo łatwo o nierozważność i narażenie się na mandat.

Drogi ekspresowe i autostrady

Inaczej sprawa wygląda na drogach szybkiego ruchu, autostradach czy drogach ekspresowych. Najczęściej dozwolona prędkość na takich odcinkach drogi to 120 km/h, jednak niekiedy jest to prędkość 140 lub 160 km/h. Warto zwracać uwagę na znaki, jako że niepewność w zakresie dozwolonej prędkości może skutkować wysokim mandatem, nawet w kwocie kilkuset złotych. Przy przekroczeniu prędkości o 20 km/h grozi nam mandat w wysokości do 100 zł i 2 punktów karnych. W przypadku kiedy wykroczenie jest do 50 km/h, wówczas możliwe jest otrzymanie mandatu w wysokości 500 zł, i 10 punktów karnych a niekiedy również odebranie prawa jazdy na 3 miesiące. Prócz oczywistego stwarzania zagrożenia na drodze dla siebie i innych uczestników ruchu, konsekwencje nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego mogą być bardzo poważne, dlatego warto stosować się do nich i uniknąć surowych kar.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *